6 Aralık 2008’de Aleksandros Grigoropoulos’un polis tarafından vurulmasından 2 sene sonra, bu sene de yunanyanın neredeyse her şehrinde anma yürüyüşleri yapıldı.

Polisin baskısı sadece yürüyüş boyunca değildi. Devlet ve çırağı medya bu sene de insanları korkutma ve caydırma planlarını önceden hazırladılar.


4 Aralık’ta Atina’da Nea Smyrni bölgesinde 2, Exarhiada da 4 kişi tutuklandı. Bunlardan ikisi “Sinomosia Pirinon Tis Fotias” (Ateş Hücreleri) örgütünün üyesi olmakla suçlanıyorlar. İddialar kişiler tarafından reddedildi. Aynı saatlerde Nea Smyrni ve Pireada semtlerinde iki eve polis tarafından baskın yapıldı. Baskın yapılan evlerde çeşitli silahlar ve bombalar bulundu. Başta polis silahların “Sehta Epanastaton” ya da “Sinomosia Pirinon Tis Fotias”örgütüne ait olduğunu düşündüklerini açıkladı. Fakat birkaç gün sonra silahların ‘temiz’ olduğu ve terör eylemlerinde kullanılmadığı açıklandı!!!

6 Aralık öncesi insanları caydırma ve korkutma taktikleri tabii ki bununla da sınırlı kalmadı. Cumartesi günü Selanik’te bir işgal olan “Nadire”ye polis baskın yaptı ve Selanik Üniversitesi içindeki öğrenci yurdunda bulunan işgali mühürledi. O sırada “Nadire”de bulunan 17 kişi gözaltına alındı. Dokuz anarşist tutuklandı. Bunun dışında Agrinio ve Patra şehirlerinde de evlere baskınlar yapıldı. Devlet her zamanki gibi ne kadar güçlü bir mekanizma olduğunu ispatlama peşindeydi.

6 ARALIK 2010 ATINA

Aleksandros Grigoropoulos’u anma yürüyüşleri öğle saatlerinde lise ve orta okul öğrencilerinin yürüyüşüyle başladı. Öğrenciler Atina’nın merkezini savaş alanına çevirdi! Polis saldırılara yoğun gözyaşartıcı bomba kullanımıyla cevap verdi. Aynı saatlerde lise öğrencileri Koridallos ve Peristeri bölgelerinde de polisle çatıştı. Peristeri bölgesinde polislerin arabaları ateşe verildi. Atina’nın merkezindeki yürüyüşleri birkaç saat sonra Propileada bölgesinde sona erdi. Fakat öğrenciler oradan ayrılmama kararı verdi. Çünkü saat 4’te Üniversite öğrencileri ve çeşitli politik grupların düzenlediği yürüyüş vardı.

Saat 4’te yapılması planlanan yürüyüş daha başlamadan polisin saldırısına uğradı. Yoğun şekilde kimyasal maddeler atıldı. İnsanlar 3 gruba ayrılmak zorunda kaldı. Kısa bir zaman sonra birleşildi ve yürüyüş başladı. Genel olarak eyleme katılım oldukça yüksekti. Yorumlar, bu güne kadar en çok göz yaşartıcı bombanın patladığı ve kimyasalın kullanıldığı yürüyüş olduğu şeklindeydi. Yürüyüş Propilea bölgesinden başlayıp Stadiou caddesinden Sintagma Meydanı’na doğru yöneldi. Stadiou caddesinde ufak tefek çatışmalar yaşandı. Asıl arbede Sintagma Meydanı’nda ve devamında PanEpistimiu Caddesi’nden Propilea’ya kadar olan alanda yaşandı. Yürüyüş Sintagma’ya ulaştığında polislere Molotoflar ve taşlar atılmaya başlandı. Polis Sintagma Meydanı’nda olunduğu sırada kitleye saldırdı. Çok yoğun şekilde kimyasal kullanıldı ve çok sayıda kişi yaralandı. Fakat çatışmalar aynı hızda Propilea’da da devam etti! Onlarca taş havada uçtu! Propilea’da polis tekrar saldırdı ve göstericiler Omonia Meydanı ve Exarhia’ya doğru itildi.

Devamında bir takım çevik kuvvet polisi Sintagma Meydanı’ndaki metronun içine girip göstericileri kovalamaya başladı. Çatışmalar yaşandı, gözaltılar oldu.

Asıl zorluk gösteriden sonra Exarhiada yaşandı. Bir grup gösterici Politeknik Üniversitesi’nin içinde resmen mahsur kaldı. Exarhianin her yerinde polis vardı. Başta meydan ve Navarinou Parkı olmak üzere birçok yerde çatışmalar yaşandı. Göz yaşartıcı bombalar yüzünden bir çok kişi bayıldı.

Saat 9′da Aleksandros’un öldürüldüğü Mmesologgiou sokağında toplanılacaktı.Fakat polis defalarca topluluğa saldırdı. Bununla da yetinmediler, çevik kuvvet polisleri Aleksandros’un anıtını parçalamaya kalkıştı fakat başaramadı. Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

Hiçbir otoriter güçten korkmuyoruz!

İsyan Alexsis’in Anısıyla Devam Ediyor.

ALEKSANDROS GRIGOROPOULOS ‘u katleden devlete karşı öfkemiz dinmeyecek, unutmayacağız, affetmeyeceğiz!


Fotolar İçin; http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1233232 ,http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1233223, http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1233167 ,http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1233057

Videolar İçin; http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1233163

Alıntı: Ahali GazetesiAdvertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s