Biz de Genel Grevde Katiliyoruz!

Posted: December 18, 2010 in Κοινωνικά κινήματα σήμερα-Bugünkü toplumsal hareketleri
Tags: , , ,

Queertrans olarak bizler, nüfusu az ve (nispeten) daha az bir kitleye hitap eden bir grup olduğumuzun ve herhangi bir grev seferberliğinde gözle görülür bir varlık sergileyemeyeceğimizin farkındayız. Bunlara rağmen, bizlerin de, sembolik olsa dahi, genel grev çağrısı yapmamızın bir önemi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü lgbt ve queer hareketine müdahil olan bireyler olarak, sadece “kendi” meselelerimizle sınırlı kaldığımız konusunda, muğlak, indirgemeci ve haksız ithamlara maruz kalıyoruz.


Queertrans olarak tavrımız açıkça, sınıfsal baskı, yoksulluk ve sefalet dahil, toplumda her türlü baskının ve hiyerarşinin yok olması yönündedir.

Bu genel tavrımızın yanı sıra, özelde, trans ve queer bireyler olarak yaşadığımız baskı, başka toplumsal özneler –kadınlar, “yabancılar”, “yoksullar”– olarak yaşadığımız baskıyla iç içe geçmekte, hatta güç kazanmaktadır. Şüphesiz daha genel anlamda, sınıfsal baskı ile iç içe geçmektedir.

Örneğin, bugün, maddi durumumuzun ve bağımsızlığımızın, trans veya queer insanlar olarak toplumsal alanda ne kadar açık [“out”] olabildiğimizle doğrudan bağlantılı olduğunun farkındayız.

Ayrıca, yarın yiyecek yemek bulamazsak, pek çoğumuz için şart olan fiziki müdahaleleri yapma imkânımızın olamayacağının da farkındayız.

Yarın yiyecek yemeğimiz olmazsa, seks işçiliği ve marjinalleşme, daha da çok sayıda trans birey için “tek yön” olacaktır.

Bunlar ve daha pek çok nedenden dolayı, bütün trans ve queer insanları, 15 Aralık’ta yapılması planlanan genel greve katılmaya davet ediyoruz; mümkünse “out”, değilse “out” olmadan; bu onların katılımının değerini düşürmeyecektir.

‘KEMER SIKMA PAKETİ’NE, IMF’YE, TROYKA’YA HAYIR

DÜZENİN TOPLUM KARŞITI SİYASETİNE HAYIR

Not: GSEE (Yunanistan’in İşçiler Sendikasi) yönetiminin ne kadar satılmış olduğunu tarif etmemize gerek olmadığını düşünüyoruz. Ancak bu siyasete tepkinin, GSEE’den gelen grev çağrılarıyla ifade edilmesi gerekiyor.

http://queertrans.espiv.net/

çeviri: a.

posted by kafrodo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s